Lääke

PARACETAMOL-RATIOPHARM 500 mg tabl 10 fol

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli.

Vaikuttava aine:
PARASETAMOLI
Pakkauskoko:
10 fol
Markkinoija:
Teva Finland Oy
Tuotetta on varastossa, pikatoimitus mahdollinen
2,12 €

Paracetamol-ratiopharm on kipulääke, joka alentaa myös kuumetta. Vaikuttavana aineena on parasetamoli. Parasetamolia käytetään mm. lihas-, hammas- ja päänsärkyyn, kuukautiskipujen hoitoon sekä tilapäisiin muihin kipuihin sekä virusten aiheuttamaan nuhakuumeen hoitoon. Parasetamoli ei ärsytä ruoansulatuskanavaa ohjeen mukaisessa käytössä. Se sopii tilapäiseen kivun lievitykseen myös raskaana oleville, astamaatikoille ja mahahaavapotilaille. Alle 3-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeen mukaan.

  • Aikuisille ja yli 12-vuotiaille (yli 40 kg) 1-2 tablettia tarvittaessa 1-3 kertaa päivässä
  • Lapsille kerta- ja vuorokausiannos on suhteutettava painoon, tavallinen kerta-annos on 15 mg/kg, vuorokausiannos korkeintaan 45 mg/kg
  • 17-25 kg 1/2 tablettia tarvittaessa 1-3 kertaa vuorokaudessa
  • 25-32 kg 1/2-1 tablettia korkeintaan kolme kertaa päivässä
  • Yli 32 kg 1 tabletti korkeintaan kolme kertaa päivässä
  • Alle 3-vuotiaille ja jatkuvaan käyttöön vain lääkärin ohjeiden mukaan
  • Välttääksesi yliannostusriskiä tarkista etteivät muut käyttämäsi lääkkeet sisällä parasetamolia
  • Jos sinulla on muita sairauksia tai yliherkkyyksiä tai jos käytät muita lääkkeitä, varmista lääkkeen sopivuus pakkausselosteesta, apteekista tai lääkäriltäsi
  • Yleisiä haittavaikutuksia ovat uneliaisuus, pahoinvointi ja oksentelu
  • Lisää haittavaikutuksia pakkausselosteessa
  • Paracetamol-ratiopharmia voi käyttää raskauden ja imettämisen aikana annosteluohjeen mukaisesti
  • Parasetamoli erittyy jonkin verran äidinmaitoon, mutta on epätodennäköistä, että sillä olisi vaikutusta lapseen